Powerlife 3lu set

Uzak Durmanız Gereken 5 Gıda Türü

Reklam Alanı
Hiç kendinizi yiyecek paketinin üzerindeki 'içindekiler' kısmında yazanları telaffuz edebilmek için debelenirken buldunuz mu? Bu makalede kasaya asla ulaşmaması gereken yiyeceklerin hangileri olduğunu öğreneceksiniz.

O tipi hiç markette gördünüz mü? O tipi canım; hani bilirsiniz... Her bir ürünü alışveriş arabasına koymadan önce tepeden tırnağa iyice bir tarayan tip hani... Besin tablosu üzerinde parmağını gezdire gezdire yazanları okur, aynı ürünün beş ayrı markasını birbirleriyle kıyaslar ve her şeyi protein, karbonhidrat ve yağ içeriklerine göre ayırıp makrolarına uyup uymadığına karar verir.

Hah, işte o benim. Kimileri beni takıntılı ya da sıradışı addedebilir ama bence marketten eve getirdiklerim hakkında dikkatli olmam için iyi bir sebebim var. Bir kere, vücudunuza dahil ettiğiniz şeylerden daha önemli ne olabilir ki?

Üzerinde bir düşünürseniz göreceksiniz ki etiket yapıştırılması gereken her yiyecek, aslında doğal hâlinden uzaklaştırılmıştır. Başka bir ifadeyle işlenmiştir. 'İçindekiler' listesine şöyle bir göz atarsanız genellikle telaffuz etmesi güç katkı maddeleriyle, suni tatlandırıcılarla ve renklendiricilerle ve BHA, BHT, MSG, HFSC gibi ne olduğu belli olmayan diğer başka isimlerle karşılaşırsınız. Bu garip katkıların ne olduğunu ya da daha da önemlisi, bu maddelerin güvenli olup olmadıklarını merak etmeye başlamış olmalısınız.

Maalesef, sadece U.S. FoodandDrug Administration (FDA)'ın, bir yiyecek için 'genel olarak güvenli olarak tanınmıştır' demesi, sağlığa optimal fayda sağladığı anlamına gelmez. Aşağıdaki uzak durmanız gereken katkı maddeleri listesinden faydalanarak bedeninizi ve zihninizi koruma altına alabilirsiniz!

1­ ASPARTAME/ACESULFAMEK

Fazladan şeker barındırmayan tatlı lezzetleri hepimiz severiz. Ama işin aslı, yediklerimiz gibi tatlı olmaktan çok uzak! En sevdiğiniz 'şekersiz' ibareli atıştırmalıklarınızda aspartame ya da acesulfame K bulunabilir. Almaktan kurtulduğunuz kaloriler, bunları vücudunuza sokmanıza değmez.

Neden uzak durmalısınız? 1995 senesinde FDA'e gönderilen 'ters etki' raporlarının yüzde 75'ten fazlası aspartame'la ilgili olunca FDA, bu türden raporları kabul etmeyi kesti.1 Tüketiciler; migren, kilo alma ve depresyon gibi problemlerden hafıza kaybı, görme sorunları ve konuşma bozukluğuna kadar uzanan bir yelpazede şikayet başvuruları yapmışlardı!

Aspartame; phenylalanine (zarar verici bir amino asit), aspaticacid (sinir taşıyıcısı) ve vücut ısısında formicacide ve formaldehyde olarak çözülen bir kimyasal olan methanol içerir.2,3,4 Formaldehyde, International AgencyforResearch on Cancer (Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) tarafından 'bilinen kanserojen' olarak; EnvironmentalProtectionAgency (EPA-Çevre Koruma Ajansı) tarafındansa 'muhtemel kanserojen' olarak listelenmiş bir bileşendir. Az miktarlarda bile olsa vücudunuza sokmak istemeyeceğiniz türden bir madde.

Kansere yol açan potansiyel niteliklerinin yanı sıra araştırmalar, aspartame'ı kilo almakla, şeker arzusunu ve insülin direncini artırmakla ilişkilendirmiştir.6 Araştırmalar, tatlandırıcının, diabet, kronik yorgunluk sendromu, Alzheimer, Parkinson, epilepsi, multiplesclerosis ve fibromyalgia gibi kronik hastalıkları da tetiklediğini veya daha da kötüleştirdiğini de öne sürmektedir. 1

Etiketlerdeki 'acesulfame-K' ibaresine de dikkat edin. Bu kimyasal, ağızda bıraktıkları tadı azaltmak adına aspartame'a ve diğer tatlandırıcılara katılır. Acesulfame-K, bütün suni tatlandırıcılar arasında en az bilimsel incelemeye tabi tutulmuş bir kanserojen madde olan mathylenechloride içerir.

Yiyecek ve içecekleri kalori almadan tatlandırmak, bütü bu riskleri almaya değer mi? Arkadaşlar, açıkçası benim kitabımda değmez!

Yaygın suni tatlandırıcı kaynakları: Diet meşrubat, şekersiz (sugar-free) içecekler, şekersiz şekerler, şekersiz sakızlar, suni tatlandırıcılar (NutraSweet, Equal), bazı kahvaltılık gevrekler, bazı nane şekeri ve naneli sakızlar, puding, meyveli yoğurtlar, Kool-Aid, buzlu çay, çiğnenebilir vitaminler, diş macunu, hatta antrenman öncesi ve sonrası için kullandığınız takviyelerin birçoğu!

2 YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU ( HIGH-FRUCTOSE CORN SYRUP-HFSC)

Sofra şekeriyle kıyaslandığında, yüksek fruktozlu mısır şurubu, kalori ve temel kimyasal bileşim açısından çok farklı değildir. İkisi de yaklaşık yarı yarıya fruktoz ve glükozdan oluşur. Peki, bunun anlamı, o kadar HFCS karşıtı kampanyanın sadece bir moda hevesi olduğu ve artık içeceklerinizi gönül rahatlığıyla HFCS'yle tatlandırıp içmeniz gerektiği mi? O kadar değil...

Neden HFCS'den uzak durmalısınız biliyor musunuz? Çünkü büyük miktarlarda fruktoz tüketmek, hem metabolizmanıza hem de genel sağlık durumunuza zarar verir.

Fruktoz, insülini glükozla aynı biçimde uyarmadığı için çok fazla fruktoz, kaslarda ve karaciğerdeki insülin direncini teşvik eder. 7,8 İnsülin direnci, vücudunuzun yapması gerektiği şekilde şeker depolayamaması demektir. O zaman da kan şekeri yüksek kaldığından size kilo aldıracak, obeziteye yatkınlaşacak ve Tip 2 diabete açık hale getirecek şekilde yağ depolanması da hızlanır.

26
0
admin
admin - 6 yıl önce
13334 1 26
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları