Powerlife 3lu set

Vücut Geliştirme Efsanesi Frank Zane

Vücut Geliştirme Efsanesi Frank Zane

Reklam Alanı
Yeni kitabınız, Yüksek Çözünürlüklü Vücut, vücut geliştirmeye fiziksel yönün yanı sıra zihinsel yönden de yaklaşıyor. İlerlemeyi nasıl hesaplıyorsunuz?

Frank: Uzun süre matematik öğretmenliği yaptım, bu yüzden kendimi denklemlerle ifade etmeyi severim. Egzersiz, tutum, dinlenme ve beslenme için kazanç denklemini kullanırım. Hepsi eşit bir şekilde önemli. Bunlar için her gün kendinize 1,0 ila 0,1 arasında bir puan verin, bütün sayıları çarpın. Bu size o günün yüzdesini verecektir. Hadi diyelim bu sayı 50%. Bu ilerleme kaydettiğiniz anlamına gelir ama yapabileceğinizin sadece yarısı kadar. Bu yüzden bir veya daha fazla alana daha fazla konsantre olmalısınız.

Ayrıca herkesi fotoğraf çekme konusunda teşvik ediyorum. Vücudunuzu değiştirmeden önce kafanızda hedefiniz olan bir vücudun iyi bir fotoğrafı olmalı.

­

Aynı zamanda geleneksel kilo alarak vücut geliştirme uygulamasını da sevmiyorsun. İnce kalarak nasıl kas elde edebiliriz?

Frank: Bunu adım adım yapın, özellikle gençseniz. Gençken zaten doğal olarak steroid kullanıyor gibi olursunuz. Kazanç elde etmek için acele etmeye gerek yok çünkü hormonlarınız deli gibidir.Ben 13 - 17 yaşları arasında 15 kg kas elde etmiştim. Yani o kadar çok yiyerek şişmenize gerek yok.

­

Ağırlıklı olarak karın kası çalıştığınız biliniyor. Karın kaslarınızı nasıl geliştirdiniz?

Frank: Günde 200 adet leg raise ve crunchla başladım sonra da günde 1000 tekrara ulaşana kadar azar azar arttırdım.

Vacuum pozu sizin kendinize özgü hareketiniz. Bunu biz nasıl yapabiliriz?

Frank:­Bunu aç olduğunuzda deneyin. Diyette olduğunuzda açlığınızı geçirmeye yardımcı olur. Vakum ciğerlerinizde hava yokken nefesinizi tutmaktır – bir boşluk oluşturmak için diyaframınızı çekin ve öyle tutun. Sadece biraz zaman gerekiyor.

40 yıldan fazla çalışma kaydınız var. Bunlara baktığınızda ne görüyorsunuz?

Frank:Yaptığım çalışmaların miktarı beni büyülüyor. Fotoğraflara baktığımda, eski halimi görmek beni etkiliyor. Zamanında “bundan daha iyi olmam gerekiyor” diye düşünürdüm, şimdi ise “Tanrım nasıl öyle bir görünüme sahip olmuşum?” diyorum. 1979’a kadar her şey iyiye gittisonra da işler sarpa sardı. Yaralanmalar yakama yapıştı ve 41 yaşında emekli oldum.

1980 Olympia’daki planlarınızı alt üst eden ilginç bir yaralanma öykünüz var.

Frank: Düşünme ve konuşma stilimizle hayatta bazı durumlara neden oluruz. Kızgınsanız “ Bu beni çok kızdırıyor” ifadesini kullanırsınız. Gerçek anlamda bir durum yaratabilirsiniz. O zamanlar, bütün hayatım boyunca çalışmış ve bazı fedakarlıklarda bulununmuştum ve kızgındım. Yarışmadan kısa bir süre önce, bir havuza düştüm ve idrar yolumu parçaladım. Oraya yapay bir kanal koymak zorunda kaldılar.

60’lardaki fotoğraflarınız o zamanlar formda olduğunuzu gösteriyor. Eğer bugün Altın Çağın bütün yaşayan üyeleriyle bir yarışma yapılsa kendinizi kaçıncı sırada görüyorsunuz?

Frank:Kendimi 8 sıra arkada koridorun hemen yanındaki koltuğa yerleştirirdim. Ben zaten yapacağımı yaptım.

Şimdiki en iyi vücut geliştiriciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Frank:Boyutla ilgili takıntılı olduklarını düşünüyorum. Böyle bir gelişmeye harcadıkları emeğe saygı duyuyorum ama görünüşünü sevmiyorum. Phil Heat boyut ve simetri olarak güzel bir vücuda sahip ama birçok çirkin vücutlu adam da var. Bir şovu kazanan yarışmacı sahneden atlamaya hazır bir boğa kurbağası gibi görünüyordu. Durumu çok iyi ama fiziğinde hiçbir güzellik yok.

­

Vücut geliştirme sporuna sizden kalan mirasın ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Frank: Sanıyorum ki unvan kazananlar arasında ben genel kitleye daha çok hitap ediyorum. Mr. Olympia’yı kazanan en zayıf adamdım. 79 yılındaki Olimpiada – en iyi yılım – 86 kiloydum. İddia ediyorum insanlar diğer adamlardan çok benim gibi görünmek istemiştir.

Kaynak:­flexonline.com

27
100
admin
admin - 6 yıl önce
7161 0 27
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları