Powerlife 3lu set

Vücut Geliştirmede Kış Dönemi için Beslenme Planı

Vücut geliştirme, standart olarak yapılan bir prosedürden oldukça farklıdır. Normal sporlar, standart bir şekilde her zaman yapılır. Fakat vücut geliştirmede böyle bir imkân yoktur. Burada farklı aşamalar vardır. Kış mevsimi de bunlardan birisidir ve genellikle bulking için kullanılır. Dolayısıyla da bu dönemdeki beslenme ve egzersiz planlarında bir takım değişimler yapılmalıdır.

Kış dönemini sorunsuz bir şekilde atlatmak için buna uygun bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bu noktada uzmanlardan tavsiyeler alınabilir. Bunun haricinde ise herkes tarafından bilinen bazı durumlar da vardır. Bahse konu durumlara dikkat edilmesi halinde, sorunsuz bir şekilde bu dönem geçirilmiş olacaktır. Yazımızın devamında vücut geliştirmede kış dönemi için beslenme planı hakkında detaylı bilgiler vardır.

 

1. Farklı Yiyecekler Tüketin

Kış mevsiminde insan vücudu artık daha yavaş çalışma eğilimindedir. Beyin aktiviteleri düşer, enerji seviyelerinde bir takım gerilemeler meydana gelir. Dolayısıyla da söz konusu dönem için uygun gıdaların tüketilmesi gerekir. Sürekli tüketilen yiyecekler ve bir takım alışkanlıklar, bu dönemde terk edilmelidir.

Kış aylarında insan vücudunun D vitaminine olan ihtiyacı biraz daha artar. Özellikle havanın soğumasından dolayı daha az dışarı çıkılması ve daha az güneşe maruz kalınması, bunun temel sebeplerinden birisidir. Bunun haricinde alışılmış gıdaların terk edilmesi, bazı gıda intoleranslarından kurtulmanıza yardımcı olur. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde kışın tüketilecek gıdalardan bazıları;

 • Karnabahar,
 • Yumurta,
 • Sığır karaciğeri,
 • Orkinos,
 • Sardalya
 • Kızıl somondur

 

2. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kış dönemindeki tatiller ve soğuk havalar, hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur. Özellikle grip, tatil yolculukları nedeniyle geniş alanlarda etkilidir. Günümüzdeki aşılar da tam olarak etkili değildir. Bunun haricinde tatile bağlı olarak gıda tüketiminin artması, sindirim sorunlarına neden olur. Bu durum, çok daha tehlikelidir. Bağırsakların görevini tam olarak yapamaması, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bundan dolayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yöntemlerinden birisi probiyotiklerdir. Yoğurt ve diğer süt ürünlerinde probiyotikler fazlasıyla vardır. Kış döneminde bunların düzenli tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun dışında glutamin takviyesi de bağırsakları olumlu etkiler.

Sindirim sisteminin güçlü olması, vücuda giren bakterilerin burada etkisiz hale getirilmesini sağlar. Bütün bunlar ise vücut geliştirmenin sorunsuz olarak devam etmesi anlamına gelir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Nutrich BCAA&Glutamine Complex İncelemesi

 

3. Metabolizmanızı Aktif Tutun

Vücut geliştirmede kış döneminde karbonhidrat tüketiminin ayrı bir önemi vardır. Normalde sporcular karbonhidrat tüketimini aşağıya, protein tüketimini ise yukarı çeker. Fakat kış döneminde, bu durumun biraz değişmesi gerekebilir. Özellikle akşam saatlerinde karbonhidrat tüketiminin biraz daha artırılması gerekebilir.

 • Havuç,
 • Patates ve
 • Yabani pirinç gibi gıdalar, bu dönemde tercih edilebilir.

Karbonhidratların gece saatlerinde alınması ve metabolizmanın aktif tutulması çok önemlidir. Doğru zamanda alınan karbonhidratlar, bir sonraki egzersiz için gerekli olan enerjiyi etkin bir şekilde sağlar. Fakat burada esas olanın doğru zaman olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Aksi durumda yarardan çok zarar görülmesi söz konusu olabilir.

Via ArtTower / Pixabay

 

4. Organik Kırmızı Et Tüketin

Vücut geliştirmek için bol bol protein tüketilmesi gerektiği, herkes tarafından bilinir. Yine bilinen protein kaynakları yıl boyunca kullanılır. Fakat kış döneminde protein kaynaklarını değiştirmeye çalışmak, mantıklı bir girişim olacaktır. Bu dönemde tercih edilecek olan protein kaynaklarının tamamen organik olması çok önemlidir. Bunun için vahşi geyik ve bizon gibi hayvanların etlerini tercih edebilirsiniz.

Vahşi ortamda, kendi doğasında yetişen hayvanlar, tamamen doğal beslenir. Dışarıdan en ufak bir müdahale dahi yapılmaz. Bu sayede söz konusu hayvanların eti, organik olur. Bu ise istediğiniz kaliteli protein kaynağı anlamına gelir. Size, tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını verir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Et Proteini İçeren 10 Yiyecek

 

5. Beyini Besleyen Gıdaları Tüketin

Vücut geliştirme sürecinde yağlardan genel olarak kaçılır. Vücuda alınan yağ miktarı önemli ölçüde azaltılır. Fakat bunun dengeli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü yağlar, beyin aktivitesi için çok önemli bir roldedir. Bunun sorunsuz olarak sağlanması adına, kış döneminde yararlı yağların tüketimine biraz ağırlık verilmelidir.

 • Organik tereyağı,
 • Fındık yağı ve
 • Hindistan cevizi yağı bunlardan bazılarıdır.

Balık ve diğer deniz ürünlerinde bulunan Omega 3’te önemli bir yağdır. Beyin için oldukça önemlidir. Balığın içerisinde yer alan diğer besinler de dikkate alındığında, kış döneminde balık tüketimine biraz daha ağırlık verilebilir.

6
100
admin
admin - 3 yıl önce
1815 0 6
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları