Powerlife 3lu set

YEMENİZ VE YEMEMENİZ GEREKEN 5’ER MEYVE

Kim meyve sevmez ki? Lezzetlidir, tatlıdır ve sizin için iyidir. Buna çift yönlü kazançdan başka ne denir ki.

Fakat tüm meyveler eşit yaratılmamıştır. Hepsinin sağlık için faydası olmasının yanı sıra bazıları diğerlerinden daha sağlıklıdır. Lif ve vitamin bakımından zengin, kalori ve şeker bakımından düşük değerlere sahip olan meyveleri seçmelisiniz.

Eğer hangi meyvenin diyetinizin ayrılmaz bir parçası olarak ulanılacağını ve hangi meyvenin arada sırada tüketilebileceğini bilmek istiyorsanız, vücudunuz için en iyi ve en sağlıklı seçimleri yapabilmeniz için bazı gerçekleri bilmeniz önemlidir.

 

YENİR: ANANAS

Eğer mükemmel sağlıklı faydaları olan tropik bir meyve arıyorsanız C vitamini ve manganez bakımından zengin olan ananasdan başkasını aramanıza gerek yok. Ayrıca ananas yemek için en iyi sebep bromelain denilen enzimdir, bu enzimi sadecebu lezzetli meyveyi yiyerek alabilirsiniz.

Bromelain; Biotechnology Research International tarafından gerçekleştirilen bir çaışmaya göre antibiyotiklerin emilimine, diyareyi sonlandırmaya ve hatta diyabet, kalp hastalıkları ve kanser ile savaşmaya da yardımcı olur. Ve ayrıca ameliyatlardan sonraki iyileşme süresini kısaltır ve spor sakatlıkları ve enflamasyon tedavilerinde de kullanılır.

Eğer ananası beslenme düzeninize daha fazla eklemek isterseniz benim öenrim pizzanıza eklemeniz, dilimleyip atıştırmalık olarak yemeniz ve smoothie içeceklerinize eklemeniz. Aynı zamanda yulaf ile karıştırabilir, et yemeklerine ekleyebilir veya soslarınıza dilimleyebilirsiniz. Farklı tariflere de ulaşmanız mümkün.

YENİR: YABANMERSİNİ

Tüm salkımlı meyvelerin inanılmaz sağlıklı faydaları mevcuttur ancak yabanmersini olayı başka bir seviyeye çıkarıyor. Bir kase yabanmersini 4 gram lif ve sadece 15 gram karbonhidrat içeriyor. Bu bir kaseden ayrıca günlük tavsiye edilen C vitamini ihtiyacının yüzde 24’ünü ve K vitamininin tavsiye edilen miktarı kadarını almanız mümkündür. Yüksek lif içeriğine bağlı olarak çok fazla kalori almadan tok hissetmenizi sağlayabilir.

Yabanmersini diğer meyve ve sebzelerden daha fazla antioksidana sahiptirler bu yüzden eğer daha uzun süre genç kalmak istiyorsanız bir avuç yabanmersini kapın. Antioksidanlar DNA hasarlarına karşı koyarak yaşlanma etkilerini azaltabilirler.

Ayrıca yapılan çalışmalar, yabanmersininin hafızayı iyileştirdiğini, anti-diyabet etkisi olduğunu ve zorlu egzersizlerden sonra kas hasarlarını onarabilme gibi özellikleri olduğunu da göstermektedir. Ek olarak yaban mersini idrar yolları enfeksiyonlarını de önlemektedir.

Daha fazla mı yabanmersini tüketmek istiyorsunuz? Soslarınıza ekleyin, yabanmersinli pankekler yapın veya salatanıza ekleyin.

 

YENİR: KARPUZ

Çoğu mangal yemeklerinde karpuz bulunmasının iyi bir sebebi var- sadece lezzetli olmakla kalmıyor vücudun sıvı almasına da yardımcı oluyor çünkü yüzde 92’si sudan meydana geliyor. Karpuz sayısız sağlıkl faydası ile gündemdedir, bunlardan bazıları kan basıncını düşürmek ve kas bitkinliğine yardımcı olmaktır. Karpuz C vitamini, potasyum, bakır, A vitamini ve B5 vitamini gibi çeşitli besleyiciler içermektedir.

Karpuzun tüm bu faydalarına ek olarak bir diğer faydası da kabuğunun beyaz bölümünde bulunan sitrülindir. Vücudunuzda sitrülin amino asti arjinine dönüşür bu da ciğerleriniz ve üreme sistemi de dahil birçok i organa yardımcı olur. Arjinin ayrıca kalp hastalıklarını da önlemeye yardımcı olur.

Eğer daha fazla karpuz yemek istiyorsanız, Real Simple adlı internet sitesinde bütün bir karpuzu nasıl yiyebileceğiniz ile ilgili bir görsel yer almaktadır. Peynirle birleştirerek ve salatalara ekleyerek kullanabileceğiniz çeşitli öneriler mevcut. 

 

Nutrich 30 Servis Karpuzlu BCAA 65 TL

 

YENİR: ELMA

Elma ucuzdur, her zaman bulunabilir, lezzetlidir ve sağlıklıdır. Yüksek su içeriğinden ve yüksek lif içeriğinden (orta boy bir elma 4 gram lif içerir) dolayı kilo vermeye yardımcı olabilir bu yüzden de fazla kalori almadan doymuş hissedersiniz. Bir çalışmaya göre yemekten önce elma yiyen kişiler yemek süresince ortalama 200 kalori daha az tüketim yapmaktadırlar.

Elma kabuğu ve gövdesi; felç ve kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinen bir antioksidan olan polifenol içermektedir. Elma kabuğu bu antioksidanı elmanın diğer bölümlerine göre 5 kat daha fazla içermektedir bu yüzden parçalamadan tüketin.

Eğer tüm elmaların aynı besin değerlerine sahip olup olmadıklarını merak ediyorsanız, değiller. Yeşil elmeyı es geçin ve kırmızılara yönelin polifenolün büyük çoğunluğu kırmızı elmenın derisinde bulunmaktadır.

Beslenme planınızda elmaya her zaman yer vardır. Sandviçlerinize ekleyin, lahana salatalrınıza ekleyin hatta misafirlerinizi etkilemek için sanatsal sunumlar bile yapabilirsiniz.

 

YENİR: GREYFURT

Greyfurtun içinde ne kadar çok besin değeri olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Sadece yarım bir greyfurt günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 64’ünü karşılamakla beraber az miktarda protein, A vitamini, manganez, thiamin, folat ve magnezyum içermektedir.

2006 yılında yapılan bir çalışmada her öğünden önce yarım greyfurt yiyen katılımcıların 12 hafta içinde ortalama 2 kilo verdikleri gözlenmiştir, bunun sebebi yüksek lif ve su içeriğinden kaynaklanmaktadır. Artı, yarım greyfurt 52 kalori içermesi ile en düşük kalorili meyvelerdendir.

Greyfurt ayrıca çeşitli antioksidanlar içermektedir. Bunlardan biri çeşitli çalışmalar sonucu kanser riskini azalttığı görülen likopendir. Ayrıca anti-inflamatuvar özellikleri olduğu bilinen flavonen içermektedir.

Greyfurt asidik ve buruk bir tadı olduğundan dolayı tek başına yeme fikri pek size göre olmayabilir. Bu durumda üzerine az miktarda şeker eklemek daha lezzetli bir hale getirebilir. Veya daha havalı bir şeyler isterseniz tazen nane yaprakları, bal ve biraz tuz da ekleyebilirsiniz.

 

KONTROLLÜ TÜKETİN: MUZ

Kahvaltıda olgun bir muz yemeden önce ikinci kez düşünmek isteyebilirsiniz. Birçok meyvenin aksine muz çokça karbonhidrat içermektedir. Ayrıca içeriğinde yaklaşık yüzde 16’ya kadar şeker bulunabilmektedir.

Olgun muz severler için kötü haber, sağlıklı nişasta olgunlaşmamış muzun içinde bulnmaktadır bu da karbonhidrattan çok lif gibi hareket etmektedir, muz olgunlaştıkça bu madde şekere dönüşmektedir. Süreç arttıkça muz daha da şekerli olacaktır.

İşe giderken bir muz yemek yerine elma veya greyfurtu düşünmelisiniz. Kan şekerinizi yükseltmeden sizi tok tutacaktırlar. Veya muza karşı koyamıyorsanız, daha küçük ve daha yeşil olanını tercih edin.

KONTROLLÜ TÜKETİN: MANGO

Muz gibi mango da diğer meyvelerden daha fazla şeker içermektedir ve buna rağmen tadı pek tatlı değildir. Bir kase mango 100 kalori ve 23 gram şeker içermektedir! Bütün meyveler daha az şeker oranına sahip olduğundan mangodan uzak durmak isteyebilirsiniz özellikle de kilo vermeye çalışıyorsanız.

Mango başka sağlıksal faydalar sunmaktadır bu yüzden beslenme planınızdan tamamen çıkarmayın. Bunun yerine idareli biçimde tüketmeye çalışın. Mesela; mangodan oluşan bir smoothie içeceği yerine ana malzemeyi ananas olarak tutun ve tat vermesi için küçük bir parça mango ekleyin.

 

KONTROLLÜ TÜKETİN: ÜZÜM

Hiç oturduğunuz yerde bir torba dolusu üzümü yediğinizi fark ettiğiniz oldu mu? Benim kesinlikle oldu. Kesinlikle ikinci kez düşünmenize gerek kalmadan mideye indirmeniz çok kolay. Ve sonuçta bunlar meyve bu yüzden zararlı olamaz değil mi? Ne yazık ki eğer çok fazla yerseniz üzümün bazı olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.

Üzüm yemenin negatif etkilerinden bazıları; kilo almak, aşırı karbonhidrat yüklemesi (bir kase üzüm 27 gram karbonhidrat içermektedir), mide sorunları ve alerjik tepkilerdir. Bu yüzden de akıllı olun ve yemeye başlamadan önce üzümlerinizi porsiyonlatın. Böylece fazlaya kaçmamış olursunuz.

 

 

KONTROLLÜ TÜKETİN: KİRAZ

Küçük boyutlarından dolayı kirazda da aşırıya kaçmak mümkündür. Ancak mango ve üzüm gibi kiraz da birçok meyveden daha fazla şeker içermektedir. Bir kase kiraz 17,7 gram şeker içermektedir. Bu da diyabet hastaları ve diyet yapanlar için kirazı kötü bir meyve seçimi haline getirmektedir.

Ayrıca kiraz yüksek FODMAP meyvesi olduğundan, şişkinlik yapabilir. FODMAP’ler birçok meyve ve sebzede bulunurlar ve sindirimi zor olduğu için de gaz ve şişkinlik oluştururlar.

İşe giderken yanınıza bir torba kiraz almak yerine tüm salkımlı meyvelerden bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde fazla şeker almadan ve şişmeden doyabilirsiniz.

 

KONTROLLÜ TÜKETİN: HİNDİSTAN CEVİZİ

Şu sıralar Hindistan cevizi oldukça popüler ancak insanların olduğunu düşündüğü kadar sağlıklı değiller. Aslında, bir kase Hindistan cevizi kocaman 283 kalori değerinde ve bunun 224 kalorisi yağlardan gelmekte. Bu durum Hindistan cevizinin en yağlı meyvelerden biri yapmaktadır.

Yulaf ezmenize birkaç dilim Hindistan cevizi eklemek yerine viraz yaban mersini kullanmayı deneyin. Bel bölgeniz size minnettar olacaktır. 

18
100
admin
admin - 5 yıl önce
20032 0 18
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları